istu-eemaldumine-vabastus

Hakkame lisama istu harjutusele ka püsivuse õpetamist läbi koera juurest eemaldumise. Eemalduda järk-järgult, kõige pealt poole sammuga, kõigutades ennast justkui taha ja astudes uuesti tagasi koera ette. Ise seisad sirgelt ja käed on küljel, kui koer istub viltu käe järgi kus on maius, siis hoidke käsi natukene kõhu peal koos, et koer asetseks ilusti otse teie ees. Astudes uuesti kaks jalga kokku koera ette annad rahulikult maiuse ning siis tuleb vabastav sõna.

NB! EI liigu koera juurde tagasi kiirustades ja hoides maiusega kätt välja sirutatud koera nina ees, kuna see muudab koerale lihtsalt harjutuse raskemaks ning ta võib asendist välja tulla. Jälgida, et koer püsiks istu asendis ka maiuse andmise ajal, et ei hakkaks tagumik juba ülespoole tõusma, kui hakkab siis võtate maiuse ära ja palute uuesti istuda ja siis premeerite või liigute maiusega koera poole nii et ta läheb tagasi istu asendisse ning alles siis annate maiuse. Kui poole sammuga eemaldumine tuleb juba edukalt kogu aeg välja, siis  saate hakata proovima eemalduda juba 1-2 sammu, kuid pigem tasa ja targu. Tehke iga sammuga mitukümmend kordust kuni asi tuleb iga kord välja vähemalt 10-20x järjest ja siis alles lisage juurde järgmine samm. Kõige pealt alustage aga siiski vaid väikese kõigutusega tahapoole.

Peale eemaldumist, koera juurde tagasi tulekut ning premeerimist lisage vabastav sõna (nt. OK, Tule, Vabalt jmt). Vabastav sõna on kõige olulisem antud harjutuse juures! kuna see annab koerale märguande, et mis hetkel on lubatud asendist välja tulla, mitte et nii kui saan maiuse jooksen ise minema kuhu tahan. Antud vabastust saate pärast edasi kanda ka muudele toimingutele ja tegevustele (nt. autost, toast väljumine). Kui tundub et koer hakkab juba asendist välja tulema, siis öelge kiiresti ise vabastav sõna sinna juurde, et jääks mulje nagu oleksitegi ise selle öelnud. Samas see ei kehti juhul kui ise alles liigute tagasi koera juurde. Kui koer tuleb siis asendist välja, siis ikkagi suunake ta uuesti istu asendisse ja tehke harjutust uuesti. Kui aga olete jõudnud koera ette uuesti liikuda ja kokku astuda ning olete ka ära premeerinud asendis püsimise ja siis tundub, et koer tahab juba liikuma hakata, siis on okei öelda juba ise kiirelt vabastav sõna. Koer harjub asendist välja tulles antud sõna kuulma ja lõpuks harjub, et ennem ei liigu kui tuleb antud vabastav sõna. Alguses võib ise ka eemale liikuda peale vabastava sõna ütlemist, kutsudes nagu koera endaga kaasa liikuma, et ta saaks aru, mida see vabastav sõna tähendab.

Play Video

lama-eemaldumine-vabastus

Vajadusel aidake koera maiusega jätkuvalt lama asendisse. Kui koer tahab kohe krõpsti lama asendist välja tulla ehk ennast püsti ajada, siis premeerige teda seal lama asendis, andes talle järjest maiuseid, mida ta peab lama asendis olles ära sööma. Kui tõuseb püsti suunake kohe tagasi lama asendisse ja ärge ennem maiust andke kui ta uuesti kõht ilusti maas on. Kui lama asend juba selge, siis harjutage enda sirgeks saamist rutem ning koera lama asendisse minemise kiiremaks muutmist. Aeg-ajalt katsetage, et kui ütlete käskluse Lama, kas siis koer juba hakkab ise pakkuma lamamist, ärge aidake kohe käega kaasa. Kui tundub, et ta ei saanud aru või ei oska veel iseseisvalt pakkuda lamamist, siis aidake jälle paar korda kaasa ja siis proovige uuesti. Kogu aeg tuleb testida, et kas koer juba on loonud seoses antud tegevuse ja häälkäskluse vahel! Ja ärge unustage vabastavat käsklust ka peale Lama asendit ja selle premeerimist. Peale preemiat vabastage koer ka lama asendist!

Proovime saada koera lihtsalt püsima lama asendis pikemalt, kuna tihti on just lama asend see, kust nad tahavad krapsti püsti tulla.

Play Video

Kel tuleb juba see hästi välja, siis lisage ka lama harjutusele eemaldumist, alustades alguses samuti vaid jala kõigutusest, siis 1 samm, 2 sammu jne. Samuti siin liikuge koera juurde tagasi, asetage maius lama asendis püsivuse eest käppade vahele ning peale seda vabastav käsklus.

otsi harjutused- ninatöö

Harjutage kodus edasi ka erinevaid ninatöö harjutusi. Videotes nähtud variandid on hea moodus, kuidas teha koerale selgeks otsi käskluse tähendus ning siis saate juba peita maiuseid igale poole elamisse ja koer peab neid otsima. Ninatöö on koerale väga põnev ning samuti ka üks väsitavamatest tegevustest, seega hea tegevus näiteks vihmaste ilmade korral, kus õues väga palju aega veeta ei tahaks.

Veel üks variant harjutusest: Voltige rätik lühemast küljest neljaks nii et jääb selline pikk riba. Asetage riba maha ning pange see 2-3cm vahega maiuseid täis. Peale seda voltige! (keeramise puhul rullub tihti rätik ise lahti) rätik kokku nii et moodustab rulli moodi kera. Pange see koerale näo ette, nii et koera poole jääks rulli avatud osa, et koer saab hakata ninaga rulli lahti lükkama. Näidake koerale näpuga sinna rulli peale, sinna kera allapoole, kus maius on, et ta hakkaks nuuskima ning otsima maiuseid ja ise ninaga rulli lahti lükkama. Kohe kui koer ise lükkab veidi lahti kiitke häälega, et ta hakkaks otsi käsklust ja tegevust seostama

Play Video

VIDEOLOENGUD

koera esimene eluaasta

  • Kõige olulisem aeg koera elus, kui palju ja kuidas panustame sel ajal koera arengusse mõjutab seda, milliseks kujuneb koer tulevikus ning milline saab olema teie suhe ja kontakt!
  • Koeraga jalutamine esimese eluaasta jooksul ei ole jalutamine vaid kontakti loomine õue keskkonnas, koera pidev treenimine, et koer oskaks meie nõudmistele vastavalt rihmas liikuda ning ette valmistamine ülejäänud eluks!
  • Puberteedi iga: 6/7-12 elukuu (selle ajal ka teine hirmuperiood 6-8 elukuu!)
  • Jooksuaja algus: 7-9 elukuu
  • Steriliseerimine/Kastreerimine- Mis? Kas? Kellele? Miks? Millal? 
  • Müüdid!
Play Video

allolevate failide paremini nägemiseks lae need endale alla ning ava oma nutiseadmes!

harjuta kodus!

  •  

Lõbusat harjutamist!
Sinu Koertekool Lemmik