Koerad ja ilutulestik

Koerad ja ilutulestik

Ilusa jõuluaja saabudes ilmub poelettidele ja Internetipoodidesse üha enam rakette ja paugutajaid, mis kahjuks paljude koerte (aga ka teiste loomade ja lindude) elu puhtaks põrguks muudavad. Kui sinu koer on üks nendest õnnetutest, kelle jaoks on detsember ja eelkõige vana-aasta õhtu eriti stressirohke, leiad ehk siit postitusest mõtteid, kuidas teda aidata.

 

Aktiivne või passiivne toimetulek?


Esimesena võiksid mõelda sellele, milline on sinu koera toimetulekuviis stressiolukorras, mh paugutamise korral. Kas ta üritab stressi maandada aktiivselt, näiteks joostes ühest kohast teise, haukudes, heliallika suunas sööstes või isegi oma saba taga ajades, ennast näkitsedes? Või valib ta passiivse toimetulekuviisi ning tardub ja üritab peitu pugeda? Helitundlikel koertel võib esineda ka mõlemat toimetulekuviisi, valides nähtava heliallika korral aktiivse toimetuleku, üritades heli tekitajat, näiteks tolmuimejat või lärmakat autot rünnata, kuid kui heliallikas ei ole nähtav (ilutulestik või äike), siis sulguvad endasse. Oma koera toimetulekuviisi mõistmisel on sul lihtsam teda aidata.

 

Aktiivne toimetulek
Ehkki omanikul võib olla muserdavam näha koera paanikas ringi jooksmas, on see sageli tegelikult koera jaoks kasulikum – liikumine aitab kehal kortisoolist kiiremini vabaneda. Sihitu ringi tormamise asemel oleks aga parem, kui saaksid ta rahulikumalt ja läbimõeldumalt liikuma või midagi muud konstruktiivset tegema. Kui ta suudab neil hetkedel huvituda toidust või mänguasjast, võiksite teha lihtsamaid harjutusi või trikke, mis koeral mõtted mujale viivad ja teda tegevuses hoiavad. Sellistele koertele on ka head erinevad nuuskimist, lakkumist või närimist soodustavad mänguasjad, näiteks
1) nuuskimismatid / 2) nuuskimismatid
ja –pallid
või 1) lakkumismatid 2) lakkumismatid
Pea aga silmas, et vana-aasta õhtu ei ole hea aeg uute trikkide õppimiseks, kuna kõrgem stressitase muudab uute teadmiste kinnistumise keeruliseks. Võiksite vältida ka väga suurt elevust tekitavat mängu, kuna elevus võib väga kiirelt üle minna ärevuseks.

 

Passiivne toimetulek
Koerad, kes tulevad hirmutavate olukordadega toime passiivselt, võivad pealtnäha tunduda rahulikud, kuid tegelikult on neil väga-väga keeruline ja suure tõenäosusega ei võta nad ka toitu vastu. Kui su koer üritab peitu minna ja põgeneda, siis parim, mida saad tema aitamiseks teha, on luua talle turvaline ja võimalikult vaikne koht, kuhu peituda, olgu selleks siis puur, mõni pime nurgake või voodialune. Selliste koertega soovitame tungivalt võtta järgmisel aastal juba varakult ühendust hea käitumisnõustaja või koolitajaga, kes aitab sul koera aegsasti järgmise aasta paugutamisperioodiks ette valmistada, et ta suudaks oma hirmuga aktiivsemalt toime tulla.

Kahjuks soovitatakse mõnikord endiselt pauku kartvaid koeri viia sihilikult ilutulestiku keskele või isegi nende läheduses rakette lasta, et nad sellega nö harjuksid. Selle treeningu nimi on inglise keeles flooding ehk nn ärrititega üleujutamine ning sageli on näha, kuidas haukuvad ja paanikas rihma otsas tirivad koerad pealtnäha rahunevad ja lõpetavad reageerimise. Enamjaolt tähendab see aga, et aktiivselt stressiga toimetulev koer sunnitakse passiivsesse hirmuseisundisse ning tema muret ja halba enesetunnet see ära ei võta.

 

Valmista kodu ette
Ootamatu paugutamise eest ei ole meist keegi kaitstud, kuid hooaja grand finalel ehk vana-aasta õhtul võiksid tõmmata kardinad ette ja panna kodus mängima muusika või teleri, mis heli võimalikult palju summutab. Kui su koer suudab stressiolukorras süüa, pane ka juba sügavkülma valmis lakkumismatid ja toiduga täidetavad mänguasjad või hoopis mõni mahlane kont, mida närida.

-Kui sinu ümber on väga palju paugutamist, siis võib olla sinu ainuke lahendus koeraga koos hoopis linnast välja sõita.-

 

Paku koerale tuge
Üks müüt, mis on visa kaduma on, et koera lohutamine või talle toe pakkumine justkui premeerib koera hirmu tundmise eest ja õpetab teda rohkem kartma. Siin on oluline pidada meeles, et koerte treenimisel saame premeerida ja karistada ainult käitumist, MITTE emotsioone. Seega, kui koer otsib sult tuge, siis ära karda talle seda pakkuda. Väldi liigselt haletsevat ja nunnutavat hääletooni, jää ise rahulikuks ning kinnita talle, et kõik on hästi. Sellega näitad talle, et sinu peale saab loota ja teie side saab sellevõrra tugevamaks.
Helitundlike koerte puhul on leitud, et pärast vana-aasta õhtut püsib kortisooli tase veres ülikõrge isegi 72 tundi hiljem, seega võta ka seda arvesse. Paku koerale puhkust, mõnusaid nuuskimisrohkeid jalutuskäike ja ära oota temast kohe uue aasta alguses liiga palju.

Konsulteeri loomaarstiga
Kliinikutes ja loomapoodides on saadaval ohtralt erinevaid toidulisandeid ja preparaate, millest võib koerale paugutamise hooajal abi olla, aga ka ravimeid ei tasu peljata. Kui koeral on väga suur hirm ja paanika, siis tasuks konsulteerida oma loomaarstiga ja kõige muu kõrval toetada teda seestpidiselt.

Kaitse optimisti
Kui sinu koer pauke ei karda, siis kaitse seda optimismi iga hinnaga. Ka sellist koera ei ole hea mõte kuuse alla kaasa võtta või tal nina ees rakette lasta. Piisab ühest ehmatusest või halvast kogemusest ja võib kuluda terve koera eluaeg, et seda heastada.

Valmistu varakult
Parim aeg järgmiseks vana-aasta õhtuks valmistumiseks on uue aasta algus. Arvamused selles osas, kas helitundlikkust on võimalik täielikult välja treenida, lähevad lahku, kuid hea koolitaja või käitumisnõustaja saab sulle anda erinevaid harjutusi ja nippe, millega aasta jooksul koera tundlikkust piisavalt vähendada, et detsember ei ole tema jaoks nii traumeeriv.

Kui otsid veel mõtteid või nippe, siis sellel teemal on väga häid postitusi kirjutanud ka näiteks Gerda ja koerad ja Fendaf.