Q&A kuldse retriiveri Mangoga – koeraga reisile

Q&A kuldse retriiveri Mangoga – koeraga reisile

Tänases postituses teeme juttu koeraga reisimisest – planeerimine, ettevalmistus, mida kaasa võtta, kuidas toimetada.
Kuldne retiiver Mango ning tema omanikud Kristiina ja Karl käisid 2023 pikemal autoreisil. Teekonnaks oli Eesti-Läti-Leedu-Poola-Tšehhi-Austria-Saksamaa. Loe juba järgnevalt, mis head nad tegid ja kuidas reis möödus.

Sellel kevadel käisime koeraga autoreisil marsruudiga Eesti-Läti-Leedu-Poola-Tšehhi-Austria-Saksamaa ning veetsime Austrias ja Saksamaal kohapeal kokku kaks kuud kaugtööd tehes, matkates ja puhates.
Panime kirja vastused küsimustele, mida kõige sagedamini koeraga reisimise osas esitatakse. Kui plaanid samuti kutsuga pikemat reisi, leiad siit postitusest loodetavasti inspiratsiooni.

Q&A Kristiinaga

  • Milliseid ettevalmistusi koeraga reisiks teha?

Mõtle läbi olukorrad, mis võivad reisi ajal olla koera jaoks uued ja hakka neid juba aegsasti kodus harjutama. Kas tal on näiteks keeruline oodata üksi autos või võõrastes kohtades? Kui plaanite koeraga koos väljas söömas käia, on hea mõte külastada juba kodumaal erinevaid kohvikuid. Kuna meie näiteks teadsime, et meie sihtkohas nõutakse mõnedes kohtades koeralt suukorvi kandmist, oli see üks asjadest, millega harjumisele juba eelnevalt rõhku panime.

Kui sinu koer on ärevam või stressialtim, ei armasta väga autosõitu, tal on raskusi uute keskkondadega kohanemisel või tegu on tema esimese pikema reisiga, võiksid kaaluda talle ennetavalt rahustava toidulisandi andmist. Paljud rahustavad preparaadid vajavad toime avaldumiseks aega, seega võiksid alustada manustamist juba nädalake enne reisi. Stress kipub koertel seedimist mõjutama, seega võib olla hea mõte ka toidule probiootikumi lisamine.

Veendu, et koera vaktsiinid kehtivad ning mõtle läbi ravimid, mida ta võib reisi ajal vajada. Uuri, kas sinu sihtkohas levib näiteks südameussi, kui mürgised on puugid ja pea kindlasti nõu oma loomaarstiga.

  • Millele reisi planeerimisel veel tähelepanu pöörata?

Mõtle marsruudi planeerimisel kindlasti koera vajadusele ning arvesta sellega, et reisides vajavad paljud koerad tavapärasest rohkem pause joomiseks ja oma hädade tegemiseks. Kuna meie koeral autosõiduga otseselt probleeme ei ole, olid meie sõidupäevad 8-tunnised ning üritasime teha pause umbes iga kahe tunni tagant. Teekonda kavandasin nii, et päeva keskel jõuaksime mõnda linnakesse, kus inimesed saaksid lõunat süüa ja koer pargis veidi pikemalt jalgu sirutada.

Ööbimiskohta jõudes aitas stressi maandada vastupidav närimismaius, ilma milleta oleksime esimestel õhtutel küll hädas olnud. Kuivatatud põdranaha rull oli meile imeline abimees. Kui esimesel õhtul kulus isegi maiuse närimisega koeral rahunemiseks tublisti üle tunni, siis teisel õhtul vajas ta vaid 15 minutit närimist, et end rahulikult magama keerata.

Kindlasti vaata üle koera turvavarustus, olgu selleks siis korralik reisipuur või turvavöö kinnitus ja avariitesti läbinud traksid. Austrias ja Saksamaal ei ole seadusega määratud, kumba eelistada, kuid on kehtestatud nõue, et koer peab olema autos korralikult kinnitatud ja politsei ka kontrollib seda.

Pane koerale kokku esmaabikomplekt – ideid selle jaoks saad siit. Uuri, kas sihtriigist saab osta toitu, mida sinu koer on harjunud sööma või pead selle kaasa võtma. Kui koer sööb ravitoitu, siis arvesta sellega, et mõnedes riikides saab teatud toite osta vaid veterinaari retseptiga. Igaks juhuks uuri ennetavalt välja ka lähimate loomakliinikute ja 24/7 avatud kiirabikliinikute asukohad.

Tee natuke eeltööd ka selle kohta, kuhu võib sihtriigis koertega minna. Näiteks Poolas on mitmetes rahvusparkides koerad keelatud. Saksamaale aga võib nn bully-tüüpi koertega siseneda vaid neljaks nädalaks, kuna nende koerte pidamine on Saksamaal keelatud ja neile võivad avalikus ruumis kehtida erinõuded, näiteks nõue kanda suukorvi.

 

  • Mida kindlasti kaasa võtta?

Lisaks ilmselgetele asjadele nagu koera pass, ravimid ja toit on hea mõte võtta kaasa pikk rihm või GPS-seade, varurihm ja traksid ning ripats, millel on sinu telefoninumber. Meile osutusid ka väga kasulikuks eelnevalt mainitud vastupidavad närimismaiused ja koera voodi, milles olime reisile eelnenud kuude jooksul õpetanud koera rahunema.

Mänguasjad oleksime võinud samas koju jätta, kuna külastasime päris mitut loomapoodi ja ikka tekib kiusatus ka koerale midagi reisilt mälestuseks osta

 

  • Kuidas muuta koeraga reisimist nauditavaks?

Kõigepealt mõtle sellele, kas sinu koer tõepoolest reisi naudiks. Nö pommikindla koeraga, kes kohaneb kiirelt ja ei lase end suurt millestki segada, on selle otsuse langetamine kindlasti lihtsam. Kui ta kipub aga olema ärev ning ei talu hästi muutusi ja sul on reisiks plaanitud vaid nädal, siis oleks võib-olla tal mõnusam oodata sind hoopis kodus usaldusväärse hoidja seltsis, kuna lühemal reisil on ka keeruline anda koerale vajalikku puhkeaega uutest kogemustest taastumiseks.

Koeraga reisimine seab sulle paratamatult piiranguid, seega mõtle hoolega läbi, kus ja millal sa koeraga käid. Meie külastasime suuremaid linnu pigem hommikul vara ja nädala sees, kui inimesi oli vähem. Samas sattusime ka tänu koerale kohtadesse, mida me poleks muidu avastanud. Meie nipp oli jälgida Instagramis kohalike koerte kontosid ja vaadata, mis kohti nemad külastavad. Tänu sellele avastasime nii mõnegi matkaraja ja kohviku, mida me muidu turistina leidnud ei oleks.

  • Milline on kõige vahvam seik Mangoga välisriigis?

Mulle meeldis väga näha Mangot suhtlemas erinevate loomadega, kellega ta Eestis ei ole kokku puutunud. Salzburgi loomaaias sai ta näiteks vaadata tõtt lõviga, mägedes väikeste armsate marmotitega. Minu lemmikud olid aga meie Saksamaa kodu üleaedsed lambad, kes Mangot eemalt nähes kohe aia äärde jooksid ja temaga ninad kokku panid ning seejärel veetsid Mango ja lambad iga päev mitu head minutit teine teisel pool aeda muru süües.

  • Milline on kõige õpetlikum seik Mangoga välisriigis?

Kuna Mango on murelikum koer, siis reisil mõistsin, et olen ehk tema maailma natuke liiga väikeseks teinud hirmus, et ta ei tule mingite asjade või olukordadega toime. Tegelikult näitas see reis ilusti, et piisava ettevalmistuse korral ei jäänud meil temaga ükski asi tegemata. Usun, et see andis meile mõlemale juurde enesekindlust.

  • Kas kordaksite sama pikka reisi või veel pikemadki?

Kui majanduslikult ja elukorralduslikult välja mängiks, läheksime hea meelega järgmisel korral pikemaks ajaks Itaaliasse, Toskaana piirkonda.

  • Kas või kui kaua aega ette te seda reisi planeerisite, asju soetasite, pakkisite?

Kuna sihtisime Airbnbs pikaajaliselt üüritavaid kortereid, kuhu oleks ka koerad lubatud ja mis asuvad võrdlemisi populaarsetes kohtades, tuli ööbimiskohad broneerida ette pikalt, umbes 9 kuud enne reisi. See andis meile võimaluse töötada rohkem Mango murekohtadega ning soetada vajalikke asju, näiteks vahetasime välja kogu tema auto turvavarustuse. Pakkimisele endale kulus vaid üks õhtu, kuid seda peamiselt tänu sellele, et pakkimisnimekirjad olid valmis juba mitu nädalat ette, kusjuures Mango asjade nimekiri oli 2,5 lk pikk 🙂

Pikemale reisile minnes mõtle läbi erinevad tsenaariumid, asjade vajalikkus ja reisiplaan. Esmaabi kompletiga saad tutvuda meie varasemas postituses SIIN

ÄGEDAT REISIMIST KÕIGILE!