Talvine soola puistamine tänavatele on teema, millega peab mingil määral arvestama enamik koeraomanikke. Ehkki mõned lemmikud ei lase end sellest pealtnäha üldse häirida, on ka neid, kes soola põhjustatud valust lausa hädakisa tõstavad või üleüldse kõndimisest keelduvad.
Seega, mida teha, et lumine ja jäine aeg mööduks võimalikult valutult? Väikese koera saab soolatud kohtades lihtsalt sülle haarata, kuid suurema koeraga pole see teps mitte sobiv lahendus. Võimalus on ka sõita jalutuskäikudeks parki või metsarajale, kus soola jäätõrjeks ei kasutata. Kuna Eestis kipub aga talv mõnel aastal kestma pea viis kuud, ei pruugi seegi igapäevaselt tehtav olla. Seega jäävad sõelale kaks praktilisemat lahendust – saapad ja käpavahad.
Millal ja kuidas kasutada käpavaha
Neist kahest kergemini kättesaadav variant on käpakreem või -vaha, mida müüakse nii salvide, pulkade kui spreide kujul. Tegu on pigem ennetava vahendiga, mis muudab käpapadjandid pehmeks ja seega ei lähe need soola või kivikeste tõttu nii kergesti katki. Ka suvel on hea mõte käpavaha kasutada, kuna nahk kipub kuumuse tõttu kuivama ja mõranema.
Sageli soovitatakse käpavaha kasutada nii enne kui pärast väljas käimist. Kui olukord pole väga hull, ei ole see tulemuste nägemiseks tingimata vajalik igal jalutuskorral, kuid hea on hoida vaha käepärases kohas, et see aeg-ajalt meelde tuleks.
Enamiku koerte käpad on väga tundlikud ja käpavaha pealekandmine ei pruugi olla koera lemmik tegevus, seega on hea mõte tema käpapadjandeid ka muul ajal väheviisi masseerida, kui koer on lõõgastunud olekus. Kui seda kombineerida näiteks maitsva maiusega, on võimalik kogu protsessi talle vähemalt talutavaks muuta, lisaks võimaldab käppade mudimine jälile saada väikestele vigastustele või põletikukolletele enne, kui probleem muutub tõsisemaks.
Käpad puhtaks!
Kui koer käib talvel väljas nö paljajalu, on eriti oluline pöörata tähelepanu sellele, et käpad oleksid puhtad nii otseses kui ülekantud tähenduses. Pikakarvaliste kutsude omanikud peaksid pidama silmas, et oluline on käpa alt karvad lühikeseks pügada. Nn Grinchi käpad ei näe üksnes hoolitsemata välja, vaid aitavad ka varvaste vahel tekkida lumepallikestel, mis võivad põhjustada palju valu ja ebamugavust. Ühtlasi kuivavad pikkade karvadega käpakesed kauem ning naha lähedale lukustunud niiskus võib muuhulgas põhjustada pärmseene vohamist.
Nii pika- kui lühikarvaliste koerte omanikud peaksid ka kindlasti pärast iga kokkupuudet soolaga käpad hoolega leige veega puhtaks pesema. Pelgalt lapiga pühkimine ei pruugi olla piisav, kuna sool võib jääda naha pinnale ja põhjustada paksu pahandust.
Mõned lemmikud
Kõige enam näib saavat positiivset tagasisidet Platinumi haavasalv. Selle puhul on oluline mainida, et tegu on üsna tugeva lõhnaga tootega, mis ei pruugi väga tundliku ninaga koerale meeltmööda olla ning võib muuta käpavaha kasutamise protsessi üsna stressirohkeks. Samas on see tänu raviomadustele hea abiline, kui käpad on saanud viga. Meie selle talve parim avastus on Naude looduslik käpavaha, mis on tõepoolest täiesti lõhnatu ja mida on saadaval ka mugava pulga kujul. Selle pealekandmine ei ole toonud kaasa tavapäraseks saanud siputamist ja püherdamist ning koera käpapadjandid olid vist viimati sama pehmed kutsikaeas. Puhta koostisega kodumaist käpavaha valmistab ka näiteks Loomale Pai.
Nipp lemmikule – Tee aeg-ajalt koerale käppade süvahooldust: määri käpad vahaga kokku ning tõmba koerale jalga sokid, et vaha saaks soojuse mõjul paremini imenduda. Eriti hästi sobivad selleks otstarbeks beebisokid, mis püsivad mugavamalt jalas. Ära unusta ka mõnusat maiust, mis täiendab spaakogemust ja hoiab koera tegevuses!
Saabaste kohta loe meie järgmisest postitusest.